2024 SKI-DOO Summit X with Expert Package 850 E-TEC Turbo R Timeless Black- UB00175-C
OUR PRICE
Payments From
More Info
Get in Touch
    Contact Us Form
    All fields marked with an asterisk (*) are required.
    First Name *
    Last Name *
    Email *
    Phone *
    Unit Name
    Unit Price
    Comments/Questions
    Description
    2024 Ski-Doo Summit X with Expert Package 850 E-TEC Turbo R Timeless Black
    Features May Include:
    The most advanced ride on snow
    REV Gen5 Platform
    Endless Power
    850 E-TEC Turbo R | 850 E-TEC | 600R E-TEC
    Further connect yourself to the ride
    10.25" color touchscreen display with BRP Connect
    Carves with you
    tMotion X & tMotion XT rear suspensions
    Precise and Predictable
    RAS 3 Front Suspension
    Easiest Starting
    E-TEC SHOT Starter
    Info
    Industry
    Snowmobile
    Make
    SKI-DOO
    Model
    Summit X with Expert Package 850 E-TEC Turbo R
    Trim
    Timeless Black
    Year
    2024
    Msrp
    14499
    Price
    Stock Number
    UB00175-C
    Category
    SNOWMOBILE
    Subcategory
    Condition
    Pre-Owned
    Location
    Karl Malone ADS Powersports
    Fuel Type
    Gas / Oil Injected
    Odometer
    Color
    TIMELESS BLACK
    Specifications
    Body Style
    Plastic
    Cylinders
    2
    Fuel Capacity
    9
    GVWR
    643
    Height
    4.28
    Engine Horsepower
    112
    Engine Type
    Liquid-cooled, two-stroke, turbocharged, eRAVE
    Horsepower
    180 up to 8,000 ft.
    Engine (Displacement)
    2 – 849 cc
    Bore x Stroke
    82 mm x 80.4 mm
    Fuel Type
    Premium unleaded – 91
    Oil Capacity
    Tank: 3.4 L / 3.6 qt
    Clutch
    pDrive with clickers QRS Vent Plus
    Drive System
    Sprocket Pitch: 89 mm / 3.5 in
    Weight (Dry)
    449 lb (154 in.), 456 lb (165 in.), 462 lb (175 in.)
    Width
    1,024 mm / 40.3 in (adjustable)
    Length
    1,306 mm / 51.4 in
    Ski Center Distance
    864 mm / 34 in (adjustable)
    Track Length
    PowderMax X-Light: 154 in
    Track Width
    PowderMax X-Light: 16 in
    Front Suspension
    RAS 3
    Front Track Shock
    KYB 36 Plus with lightweight springs
    Front Travel
    207 mm / 8.2 in
    Rear Suspension
    Motion XT with adjustable limiter strap
    Rear Track Shock
    KYB Pro 36 EA-3
    Rear Travel
    264 mm / 10.4 in
    Headlight(s)
    Premium high-performance LED
    Ski Type
    Pilot DS 4
    Seating
    Deep-snow ultra compact
    Handlebar
    Tapered with J-hooks/Grab handle
    Riser Type
    Block Height: 120 mm / 4.7 in
    Ignition/Starter
    SHOT
    Reverse
    RER
    Brake
    Brembo with adj. lever
    Throttle
    Standard
    Fuel Gauge
    4.5 in. digital | 10.25 in. touchscreen (opt.)